Infolinia
511-999-882
Usługi brukarskie
przejdź go galerii
Drenaże i odwodnienia
---------------------------------------------------

Aby nawierzchnie były prawidłowo użytkowane należy pamiętać o odprowadzeniu z nich nadmiaru wody podczas opadu deszczu.

Uzyskuje się to po przez precyzyjne dobranie spadków nawierzchni i kierowanie wody opadowej w konkretnie przewidziane miejsce. Innym sposobem odprowadzania wody jest nadanie nawierzchni odpowiedniej porowatości i przepuszczalności. Ma to głównie zastosowanie przy nawierzchniach wykonanych z różnego typu kruszyw.

Gdzie warto wykonać odwodnienie?

Przede wszystkim warto zastosować je tam, gdzie grunt jest nieprzepuszczalny i to bez względu na to, czy będziemy odwadniać teren utwardzony, czy nieutwardzony. Odwodnienie jest przydatne wszędzie tam, gdzie woda z deszczu lub roztopów bardzo powoli wsiąka w ziemię.


Dlatego też, zamiast czekać na to, aby woda w naturalny sposób odparowała z powstałych kałuż, można ją szybko odprowadzić systemem odwodnienia w dowolne miejsce na posesji. Korzystnie jest zastosować odwodnienie przy wjeździe na teren posesji i do garażu, a nawet w samym garażu. Warto też je zastosować w miejscu ewentualnego mycia samochodu.

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania wody z powierzchni terenu jest odwodnienie liniowe.

Podstawowymi jego elementami są korytka i ruszty.

Korytka
. Wkopuje się je w grunt tak, żeby ruszt znalazł się 3-5 mm poniżej powierzchni terenu. Łączy się je ze sobą w długie ciągi na przykład wzdłuż chodnika prowadzącego do domu lub na całej długości podjazdu.

Ruszty - przykrywa się nimi korytka. Stanowią one jedyny widoczny element systemu. Dlatego rodzaj rusztów wybiera się często ze względu na ich wygląd. Mogą być wykonane z stali nierdzewnej, stali ocynkowanej, z polimerobetonu, żeliwa i PVC.

Współpracujemy z