Infolinia
511-999-882
Nasza oferta
Doradztwo inwestycyjne
-------------------------------------------------------

Dbając o wysoką jakość świadczonych usług firma Starbruk zawsze wspiera swoich klientów zdobytą wiedzą i doświadczeniem w zakresie planowania inwestycji. Dotyczy to zarówno zagospodarowania terenu, doboru właściwych materiałów, czy właściwego przygotowania gruntu.

Na tej stronie chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na najważniejsze kwestie z tym związane.

Układanie kostki brukowej to nie lada wyzwanie. Wydawać by się mogło, że wystarczy zakup materiałów i odrobina doświadczenia w pracach budowlanych i wszystko idzie jak z płatka. Nic bardziej mylnego.

Nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia narażamy się na duże ryzyko popełnienia błędu. Dlatego bezwględnie radzimy to zadanie powierzyć firmie zajmującej się realizacją takich inwestycji w sposób profesjonalny.

Podstawą profesjonalnego brukarstwa jest właściwe przygotowanie, w tym m.in:

 • odpwiednie zaplanowanie wyglądu terenu - czyli projekt realizacji.Uwzględnienie w projekcie mediów takich jak gaz, woda, prad, podlewanie ogrodowe, kanalizacji, czy odwodnienia z rynien.
 • właściwe przygotowanie gruntu - źle przygotowane podłoże lub niewłaściwy sposób układania kostek brukowych mogą spowodować niestabilność nawierzchni i zmniejszenie walorów estetycznych, aż do jej zniszczenia włącznie.
 • właściwy dobór materiałów, w tym - jej grubość, wielkość, czy jej kształt czy rodzaj.

  Najważniejsze jest odpowiednie dobranie grubości kostki
  w zależności od obciążenia jakie będą na nią działały, a przede wszystkim natężenia ruchu, jaki się będzie na niej odbywał. W miejscach, gdzie będzie ruch pieszy, np. alejki w ogrodzie, wystarczy zastosować kostkę o grubości 4 lub 6 cm. Na podjeździe albo wjeździe do garażu należy ułożyć kostkę o grubości minimum 6 cm. Jeśli jest przewidziany ruch samochodów ciężarowych, trzeba wybrać kostkę o grubości 8 cm lub więcej.

  Wybierając wielkość kostki, należy wziąć pod uwagę zarówno estetykę, ale także głównie względy praktyczne. Jeśli układamy wąską alejkę, najlepiej wybrać małą kostkę o prostym wzorze, aby uniknąć jej docinania, a tym samym niepotrzebnego marnowania materiału.

  Kształt i rodzaj dobieramy biorąc pod uwagę przeznaczenie powierzchni, na której kostka ma być ułożona. Może być to wzornictwo nawiązujące kształtem do klasycznych bruków, nowoczesne, czy imitujące naturalny kamień.

Zobacz również nasz poradnik.
Współpracujemy z